Josepha Lindblom blir ny utredare på OFR!
Publicerad 15 jan 2026

Välkommen säger vi till Josepha Lindblom som börjar hos oss på OFRs kansli den 21 januari! Josepha kommer närmast från en tjänst som strateg på fackförbundet Vision.
Vi har ställt några frågor till Josepha så här inför starten.
Hur känns det att börja på OFR Josepha?
– Det känns fantastiskt roligt. Alla de områden som igår i OFR uppdrag, såsom omställning, arbetsmiljö och pensioner är oerhört viktiga och intressanta. Jag ser fram emot att ha förmånen att arbeta med dessa frågorna tillsammans med medlemsförbunden och mina nya kollegor på OFR.
Vad har du för tankar kring ditt arbete som utredare här på kansliet?
– Det känns som en spännande och meningsfullt arbete där det finns mycket man kan göra. Offentlig sektor har många utmaningar, inte minst inom kompetensförsörjning och med den utbredda ohälsan bland anställda. Det är tydligt att vårt arbetsliv behöver bli mer hållbart om människor ska orka och vilja stanna kvar. Många kommer behöva byta jobb mitt i livet, både för att själva orka och för att matcha efterfrågan på kompetens. Bättre och tryggare villkor för anställda inom offentlig sektor gynnar inte bara de som arbetar där utan även alla medborgare som är beroende av deras tjänster.
Får vi fråga vad du tycker om att göra på din fritid när du inte arbetar?
– Sedan några år tillbaka tränar jag vattengympa, vilket är väldigt roligt och ger mycket energi. Jag läser också mycket böcker och hittar gärna på roliga saker tillsammans med mina barn. Vi är särskilt förtjusta att spela sällskapsspel, testa nya äventyrsbad och göra Laserdomemaraton när man spelar 4 timmar i sträck.
Vi på OFRs kansli tycker det ska bli så roligt att börja arbeta med dig Josepha. Välkommen säger vi!